drukowanie w photolabie
skuwka@gmail.com - 19-11-2006 00:10
drukowanie w photolabie
Witam Mam zamiar przygotowac plik do wydrukowania w photolabie. Rozmiary tego pliku to 20x30cm. I teraz mam jedno, ogolne pytanie. Jak przygotowac je pod wzgledem technicznym? Normalnie wszedlbym na strone tego fotolaba, ale sory, nie maja strony. Nic nie wiem, jakie przyjmuja prace, jaka paleta, rozdzielczosc. Nic. To Pani Zosia z warzywniaka ma juz swoja strone, a taki (niby profesjonalny) lab nie. Ale nie wazne. Wracajac do pytania. Czy sa jakies standardowe ustalenia, co do wydruku w fotolabie? Wydruk bedzie taki sam jak wydruk zdjecia, ale teraz nei wiem RGB/CMYK, jaka rozdzielczosc itp?
Koledzy, poradzicie cos?
Pzdr, Wojtek
dawid.kotomski@gmail.com - 19-11-2006 00:10
> Witam > Mam zamiar przygotowac plik do wydrukowania w photolabie. Rozmiary tego > pliku to 20x30cm. > I teraz mam jedno, ogolne pytanie. Jak przygotowac je pod wzgledem > technicznym? Normalnie wszedlbym na strone tego fotolaba, ale sory, nie > maja strony. Nic nie wiem, jakie przyjmuja prace, jaka paleta, > rozdzielczosc. Nic. To Pani Zosia z warzywniaka ma juz swoja strone, a > taki (niby profesjonalny) lab nie. Ale nie wazne. > Wracajac do pytania. Czy sa jakies standardowe ustalenia, co do wydruku > w fotolabie? Wydruk bedzie taki sam jak wydruk zdjecia, ale teraz nei > wiem RGB/CMYK, jaka rozdzielczosc itp? > > Koledzy, poradzicie cos? > > Pzdr, Wojtek
Jak nie ma ten lab to ma inny, a specyfikacja pewnie będzie taka sama... Pełno tego w sieci. Na pewno RGB, co do rozdzielczości to ja kiedyś dawałem zdaje się w 230dpi - a jak będzie wyższa to pewnie nie zaszkodzi. W ramach ciekawostek to powiem że dałem kiedyś do wywyłania zdjęcia 0,7 MPix na format 10x15 i wyszły jak żyleta, wszystko super wyraźne, żadnej pikselozy etc. Sam się b.mocno wtedy zdziwiłem, bo chyba wszędzie podają że minimum dla takiego fomatu to 2 MPix. A konkluzja taka, że najlepiej samemu przetestować:) - zwłaszcza że nie kosztuje to wiele.
Pzdr.
Dejw
bigo - 19-11-2006 00:10
> Jak nie ma ten lab to ma inny, a specyfikacja pewnie będzie taka > sama... Pełno tego w sieci. Na pewno RGB, co do rozdzielczości to ja > kiedyś dawałem zdaje się w 230dpi - a jak będzie wyższa to pewnie > nie zaszkodzi.
Wbrew pozorom zaszkodzi. 230 (zdaje się 7) dpi to mają standardowe kodaki. Przy zdjęciu 10x15 mają 1000x1500px. Polecam znaleźć lab gdzie Ci powiedzą wszystko, bo wszystko ma znaczenie. Każda maszyna ma swój profil, a na dodatek dla każdego papieru jest też oddzielny profil, więc zabawy bez liku.
W ramach ciekawostek to powiem że dałem kiedyś do > wywyłania zdjęcia 0,7 MPix na format 10x15 i wyszły jak żyleta, > wszystko super wyraźne, żadnej pikselozy etc. Sam się b.mocno wtedy > zdziwiłem, bo chyba wszędzie podają że minimum dla takiego fomatu > to 2 MPix. A konkluzja taka, że najlepiej samemu przetestować:) - > zwłaszcza że nie kosztuje to wiele.
Zgadza się, że najlepiej oddać jest zdjęcie do kilku labów i zobaczyć jak się z nimi pracuje. Ja na tej zasadzie wybrałem Profilab (dobre są generalnie laby oparte na Fuji).
Pozdrawiam!
Magic - 19-11-2006 00:10
skuwka@gmail.com wrote: > Witam > Mam zamiar przygotowac plik do wydrukowania w photolabie. Rozmiary tego > pliku to 20x30cm. > I teraz mam jedno, ogolne pytanie. Jak przygotowac je pod wzgledem > technicznym? Normalnie wszedlbym na strone tego fotolaba, ale sory, nie > maja strony. Nic nie wiem, jakie przyjmuja prace, jaka paleta, > rozdzielczosc. Nic. To Pani Zosia z warzywniaka ma juz swoja strone, a > taki (niby profesjonalny) lab nie. Ale nie wazne. > Wracajac do pytania. Czy sa jakies standardowe ustalenia, co do wydruku > w fotolabie? Wydruk bedzie taki sam jak wydruk zdjecia, ale teraz nei > wiem RGB/CMYK, jaka rozdzielczosc itp?
Kiedys drukowalem w fotolabie, byl to Agfa D-Lab2 (chyba jeszcze dosc popularny w Polsce, obok Fuji Frontiera). Co do Agfy, to kazdy plik musial byc przygotowany w 400dpi, rgb, wymiary pliku byly dosyc specyficzne np. 10x15 musialo byc przygotowane jako 9.7x15.4 inaczej minilab cos samemu tam kombinowal. Mili panowie z fotolabu dali mi profile i wydruki kalibracyjne do tej maszynki i do papierow, zeby mozna bylo samemu w domu skalibrowac sobie monitor. Aha, to laboratorium to byl Sauer w Krakowie. Chyba najdrozszy minilab w miescie ale tez najbardziej profesjonalny. Jak nie mozesz doprosic sie obslugi o dane techniczne plikow, to zapytajo o nazwe producenta i nazwe konkretnego minilabu. Na stronie poducenta powinienes znalezsc informacje jak technicznie przygotowac pliki pod ta konkretna maszyne.
pozdrawiam Magic
Grim - 19-11-2006 00:11
Jeśli nie chcesz się zdziwić przygotuj w 300dpi. Mój fotolabowiec nie zna PS i nie grzebie w plikach , jeśli masz np rozdzielczość mniejszą niż 300 dpi zdjęcie będzie mniejsze od zamówionego przez ciebie, mimo że sobie w PS w Image size ustawiłeś np 20x30 cm. Maszyna bierze wymiar w pikselach obrazka i dzieli przez 300 , wychodzi wymiar w calach. Nie jestem pewien czy operator może zmienić rozdzielczość druku maszyny.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pleffulla.pev.pl
|
drukowanie =?ISO-8859-2?Q?album=F3w_ze_zdj=EAciami?=
=?ISO-8859-2?Q?Wydajno=B6=E6_drukowania?=
drukowanie czarnobialego zdjecia z dwoch farb
Drukowanie kilku pdf na jednej stronie
VFP 6 drukowanie tablicy w raporcie
Tanie drukowanie i tusze Lyson
problem z drukowaniem na epsonie 9800
monitor do grafiki drukowanej
Drukowanie w Subiekt S4
Program do drukowania formularzy
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plautonaprawa.keep.pl
Cytat
Decede mihi sole - nie zasłaniaj mi słonca. Gdy kogoś kochasz, jesteś jak stworzyciel świata - na cokolwiek spojrzysz, nabiera to kształtu, wypełnia się barwą, światłem. Powietrze przytula się do ciebie, choćby był mróz, a ty masz w sobie tyle radości, że musisz ją rozdawać wokoło, bo się w tobie nie mieści Hoc fac - tak czyń. A tergo - od tyłu; z tyłu. I czarne włosy posiwieją. Safona |
|