Witam, proszę o uwagi/batogi ...
Andrzej Jackowicz-Korczyński - 29-12-2006 00:26
Witam, proszę o uwagi/batogi ...
... dotyczące strony pod adresem:
http://www.ukr.agh.edu.pl/ukr_cms/
Mogłem przeoczyć jakąś linkę, ale serwis jest niemal gotowy (przynajmniej do recenzji).
Przy okazji może ktoś znajdzie chwilkę i wskaże rozwiązanie dylematów (może być wędka):
1) Czy do kolumny tekstu lepiej stosować szerokość względną (npw em), czy szerokość stałą w px? Ważniejsze jest podówczas zachowanie poprawności wyświetlania powiększonej strony w rozdzielczości 800x600 czy też może poprawność układu graficznego kosztem konieczności przewijania w poziomie ?
Ten problem przewijał się w kilku ostatnich wątkach,jednak rozstrzygnięcia nie zauważyłem.
2) Próbowałem aplikować image-replacement do pow. strony, udało się niestety połowicznie, z uwagi na drop-down górnego menu. Stosowanie metody G-L kończyło się przykrywaniem pozycji rozwijanego menu. Czyktoś z Was zna może wędkę, która pozwoli to rozwikłać ?
w pokornym oczekiwaniu na krytykę ...
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
ethanak - 30-12-2006 01:04
On 2006-12-29 00:43, Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: > ... dotyczące strony pod adresem: > > http://www.ukr.agh.edu.pl/ukr_cms/ > > Mogłem przeoczyć jakąś linkę, ale serwis jest niemal gotowy > (przynajmniej do recenzji).
No to najpierw te batogi.
Rozumiem, że wymieniona strona jest przeznaczona wyłącznie dla osobników o sokolim wzroku, posiadających szybki dostęp do Internetu pozwalający na bezproblemowe ściąganie wszelkich obrazków, jako też sprawnie operujących myszą...
Nie wiem czy ktokolwiek jest w stanie bez wysiłku przeczytać to co jest w górnym menu.
Wyłącz wyświetlanie obrazków i powiedz, co tam jest napisane białymi literkami na tym jasnosraczkowatym tle.
Odłóż na bok mysz i spróbuj doklepać się (obojętnie, czy tabem, czy Operowymi wynalazkami) do jakiejś pozycji w menu. Polecam rozpoczęcieod Konquerora (sadysta jestem, nie?).
Tak dodatkowo:
Czy na pewno układ nagłówków na stronie odpowiada jej rzeczywistej strukturze?
A z ciekawostek: zgadnij dlaczego kwality nie polubił "górniczo-hutnicza" w meta keywords :)
> > Przy okazji może ktoś znajdzie chwilkę i wskaże rozwiązanie dylematów > (może być wędka): > > 1) Czy do kolumny tekstu lepiej stosować szerokość względną (np w em), > czy szerokość stałą w px? Ważniejsze jest podówczas zachowanie > poprawności wyświetlania powiększonej strony w rozdzielczości 800x600 > czy też może poprawność układu graficznego kosztem konieczności > przewijania w poziomie ?
A spróbuj sam sobie odpowiedzieć na pytanie: czy w danej stronie ważniejszy jest wygląd czy czytelność? Czy może i jedno i drugie?
To nie jest problem "małych rozdzielczości". Nie każdy musi mieć przeglądarkę rozpanoszoną na całym ekranie 1600x1200. Nie każdemu che się na czas oglądanie jakiejśtam strony wyłączać sidebar. Poza tym wielu ludzi (m.in. ja) ogląda strony przy powiększonej czcionce.
Układ strony powinien być taki, aby w każdym przypadku treść (bo ona jest najważniejsza) była czytelna, a jednocześnie nie cierpiał natym wygląd. Wygląd gra rolę przy pierwszym wejściu na stronę - potem już nie są ważne bajery, gradienty, obrazki bo powtarzają się na każdej podstronie, ważna jest treść i nawigacja.
Pytasz o szerokość kolumny tekstu - a czy jesteś pewien że musiszją deklarować na sztywno w jakichkolwiek jednostkach? Może pozwolić na dopasowanie się zarówno do użytej czcionki, jak i wielkości okna przeglądarki (nie mylić z rozdzielczością ekranu)?
Załóż, że do wygodnego czytania szerokość kolumny nie powinna przekraczać 50em, a jednocześnie powinna się zmieścić w oknie przeglądarki. Powiedzmy, że przy normalnych ustawieniach i założonej wielkości czcionki zajmuje to N px. Jeśli to N będzie większe niż szerokośc okna przeglądarki (wskutek np. powiększenia czcionki czy zwężenia okna) - kolumna będzie zawierała mniej znaków. Powiedzmy, że zejście do 40em nie zaburzy czytelności, a spokojnie możesz założyć że ci, którzy widzą tę kolumnę jako 20em dokładnie wiedzą co robią (np. bardzo mocno powiększona czcionka przy silnych wadach wzroku, czy z jakichś powodów bardzo wąskie okno przeglądarki) i raczej skrolowania w poziomie przy czytaniu pojedynczej linii tekstu nie polubią.
I przy tych założeniach spróbuj sobie rozmieścić wszystko na stronie.
> > Ten problem przewijał się w kilku ostatnich wątkach,jednak > rozstrzygnięcia nie zauważyłem.
Bo nie ma uniwersalnego rozwiązania. > > 2) Próbowałem aplikować image-replacement do pow. strony, udałosię > niestety połowicznie, z uwagi na drop-down górnego menu. Stosowanie > metody G-L kończyło się przykrywaniem pozycji rozwijanego menu. Czy ktoś > z Was zna może wędkę, która pozwoli to rozwikłać ?
A z-index nie pomoże?
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); Jedyny produkt M$ który by nie ssał to byłby odkurzacz
Radek N. - 30-12-2006 01:04
Andrzej Jackowicz-Korczyński napisał(a): > w pokornym oczekiwaniu na krytykę ...
1. Zgadywanka, łamigłówka: "Co mogę kliknąć, a czego nie? Co jest linkiem, a co zwykłym tekstem? Kto zgadnie wygrywa misia!" ;)
-- Pozdrawiam - Radek N.
Andrzej Jackowicz-Korczyński - 30-12-2006 01:04
ethanak napisał(a): > > No to najpierw te batogi. > > (...) > Wyłącz wyświetlanie obrazków i powiedz, co tam jest napisane białymi > literkami na tym jasnosraczkowatym tle.
to raczej była smółka, była :-)
> Odłóż na bok mysz i spróbuj doklepać się (obojętnie, czy tabem, czy > Operowymi wynalazkami) do jakiejś pozycji w menu. Polecam rozpoczęcie od > Konquerora (sadysta jestem, nie?).
no właśnie, to konsekwencje rozwiązania z htmldog. Muszę to przeglądnąć, bo na alistapart nawigacja tabem po menu suckerfish działa bez pudła ... chodziło o display:none vs left: -999em...
Co do Konquerora - poszukam...
> > Tak dodatkowo: > > Czy na pewno układ nagłówków na stronie odpowiada jej rzeczywistej > strukturze?
Masz rację, nie bardzo. Po uzupełnieniu podmiany obrazków w tytule poprawię znaczniki w menu i tekście. Kwality nie zaprotestuje wówczas na h2 przed pierwszym h1
> A z ciekawostek: zgadnij dlaczego kwality nie polubił > "górniczo-hutnicza" w meta keywords :)
znalazłem... :-), dziękuję
>> >> 1) Czy do kolumny tekstu lepiej stosować szerokość względną (np w em), >> czy szerokość stałą w px? (...) > > A spróbuj sam sobie odpowiedzieć na pytanie: czy w danej stronie > ważniejszy jest wygląd czy czytelność? Czy może i jedno i drugie? > > Załóż, że do wygodnego czytania szerokość kolumny nie powinna > przekraczać 50em, a jednocześnie (...) > > I przy tych założeniach spróbuj sobie rozmieścić wszystko na stronie.
Ano, poszukam rozwiązania, choć na razie to brzmi jak łączenie ognia wodą...
>> 2) Próbowałem aplikować image-replacement do pow. strony, udało się >> niestety połowicznie, z uwagi na drop-down górnego menu. Stosowanie >> metody G-L kończyło się przykrywaniem pozycji rozwijanego menu. Czy ktoś >> z Was zna może wędkę, która pozwoli to rozwikłać ? > > A z-index nie pomoże?
No właśnie nie bardzo, może z uwagi na taką a nie inną konstrukcję menu górnego. Poprawię to łącznie z przeformatowaniem menu górnego.
Dziękuję za uwagi, pora na poprawki.
Najlepszego w Nowym Roku...
pozdrawiam
qpon - 30-12-2006 01:04
Andrzej Jackowicz-Korczyński napisał(a): > http://www.ukr.agh.edu.pl/ukr_cms/
A mi się strona podoba :) Ale: 1) kod wygląda trochę nadmiarowo (napewno dałoby się to uprościć) 2) w pierwszej chwili nie zauważyłem, że coś jest jeszcze na dole i że trzeba zrollować w dół, żeby doczytać informacje. Zielony pasek z informacją o aktualizacji i do tego te szare tło wyglądają jak typowa stopka. I to mi się nie spodobało, że na stronie są dwa światy... Nie lepiej byłoby być konsekwentnym i tekst serwować na białym tle? A już kolor u dołu na szarym tle wali mi po oczach :/
Ale generalnie mi się podoba... brawo
Pozdrawiam qpon
ethanak - 30-12-2006 01:04
Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: > ethanak napisał(a): >> >> No to najpierw te batogi. >> >> (...) >> Wyłącz wyświetlanie obrazków i powiedz, co tam jest napisane białymi >> literkami na tym jasnosraczkowatym tle. > > to raczej była smółka, była :-)
Od razu lepiej :) > >> Odłóż na bok mysz i spróbuj doklepać się (obojętnie, czy tabem, czy >> Operowymi wynalazkami) do jakiejś pozycji w menu. Polecam rozpoczęcie od >> Konquerora (sadysta jestem, nie?). > > no właśnie, to konsekwencje rozwiązania z htmldog. > Muszę to przeglądnąć, bo na alistapart nawigacja tabem po menu > suckerfish działa bez pudła ... chodziło o > display:none vs left: -999em...
To nie tak. Za display:none to ja strzelam od tyłu bez ostrzeżenia. Chodzi o dwie rzeczy:
a) brak jakiegokolwiek zaznaczenia gdzie właściwie jestem (w Konquerorze nie widać dokładnie nic, dlatego zaproponowałem aby zacząć od niego)
b) brak możliwości dotabowania się do submenu.
Wczoraj qponowi pokazywałem jedną moją konstrukcję, zerknij może Cię w czymś zainspiruje. [...] >> I przy tych założeniach spróbuj sobie rozmieścić wszystko na stronie. > > Ano, poszukam rozwiązania, choć na razie to brzmi jak łączenie ognia > wodą...
Ale da się zrobić. Pomyśl o min-width, max-width i dodatkowo expression dla IE6.
[...] > Najlepszego w Nowym Roku...
I wzajemnie
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); /* Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie. To jest ewidentna bezczelność! S. Friedmann/J. Kofta */
Wojtek Wilk - 30-12-2006 01:04
Witam,
Ja tak od strony graficznej bardziej moge poradzic. Uklad graficzny jest taki rozchwiany pomiedzy zcentrowaniem zawartosci w bloku (co nowego, komunikaty) a wykorzystaniem pelnego okna przegladarki (w topie, menu) i podejsciem liquid layout. Niezbyt wg mnie wyglada orzelek przylepiony do lewej krawedzi bez minimalnego chociaz marginesu. To samo buttony menu. Nie widze uzasadnienia zeby logowanie i rejestracja byly po lewej a reszta po prawej, jesli juz sa odroznione kolorem. Mnozenie bytow ponad miare. Wyrownalbym tekst AGH... do naglowka do prawej. Nie ma uzasadnienia zeby byl przesuniety wzgledem tytulu strony. Wracajac jeszcze do ukladu, to zdecydowalbym sie czy ma byc calosc zcentrowana w bloku, czy tez calosc rozmieszczona proporcjonalnie w oknie przegladarki. W tej chwili to troche zchizofrenicznie wyglada. Jakby bylo blokowane w centrum przegladarki, to zostawilbym tylko topowe linki tekstowe na lewej, zeby urozmaicaly i chyba by wystarczylo. Kolorystyka ok, pasuje do gornikow :)
Pozdr. Wojtek
Andrzej Jackowicz-Korczyński - 30-12-2006 01:04
Radek N. napisał(a): > > 1. Zgadywanka, łamigłówka: "Co mogę kliknąć, a czego nie? Co jest > linkiem, a co zwykłym tekstem? Kto zgadnie wygrywa misia!" ;) >
w sensie ,,za dużo'' czy ,,niejednolicie''??
Nad homogenicznością popracuję, ale co do przeładowania to mam mieszane odczucia.
pozdrawiam
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
Andrzej Jackowicz-Korczyński - 30-12-2006 01:04
ethanak napisał(a): > (...) > > Wczoraj qponowi pokazywałem jedną moją konstrukcję, zerknij może Cię w > czymś zainspiruje.
Dzięki za sprostowanie, biorę się do przeglądnięcia przykładu.
pozdrawiam
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
Radek N. - 30-12-2006 01:04
Andrzej Jackowicz-Korczyński napisał(a): > Radek N. napisał(a): >> >> 1. Zgadywanka, łamigłówka: "Co mogę kliknąć, a czego nie? Co jest >> linkiem, a co zwykłym tekstem? Kto zgadnie wygrywa misia!" ;) >> > > w sensie ,,za dużo'' czy ,,niejednolicie''??
Niejednoznacznie. Wiem, że ma to wpływ na estetykę układu graficznego, ale użytkownik nie ma pojęcia, co może jeszcze kliknąć, a czego nie. Pół biedy, gdy ktoś tylko ot tak sobie przegląda witrynę. Ale wyobraź sobie sytuacje, że ktoś szuka czegoś na witrynie (a wyszukiwarki brakuje) i jeśli nie znajdzie tego szybko - zaczyna sprawdzać każdy element, czy może nie da się go kliknąć. Ile czasu zajmie mu przemierzanie całej witryny w poszukiwaniu klikalnych elementów?
Kolejna sprawa, to zamieszanie jakie wprowadza przejście do witryny A-GH po kliknięciu nagłówka witryny - spodziewałem się przejść do początkowej witryny Komisji Rekrutacyjnej.
Nawigacja w postaci zakładek "Studia..." wygląda na główną - górna nawigacja wygląda skromniej. Początkowo myślałem, że są tylko 4 podstrony.
Orzeł nie łączy się z żadnym napisem, więc nie wiem, czego to logo dotyczy (przepraszam jestem mgrinzPwr, więc logo A-GH nie jest mi bliskie ;)).
"Wszystkie komunikaty", "Wszystkie odpowiedzi" - qua? Zdecydowanie "Archiwum komunikatów", "Archiwum odpowiedzi" brzmi sensowiej.
Same ikony kanałów nie mówią mi nic o tym jaki kanał mam subskrybować (i jakiego typu).
Wyobraź sobie taki tytuł w bookmarkach przeglądarki "Zasady rekrutacji" - ty wiesz o co chodzi, ale czy ja będę wiedział za rok, że to rekrutacja na A-GH? No i gdzie favicona ;)?
"Akademia Górniczo-Hutnicza jest otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych" -> no to nad stroną jeszcze trzeba popracować... może jeszcze znajdę chwilkę, żeby coś napisać w tym temacie - choć ethanak już najważniejsze braki pokazał.
Ogólnie - ok, takie witryny lubię oceniać, bo ogólnie daje radę.
-- Pozdrawiam - Radek N.
Andrzej Jackowicz-Korczyński - 30-12-2006 01:04
Radek N. napisał(a): >> >> w sensie ,,za dużo'' czy ,,niejednolicie''?? > > Niejednoznacznie.(...) Ale wyobraź > sobie sytuacje, że ktoś szuka czegoś na witrynie (a wyszukiwarki > brakuje) (...)
to prawda, zaznaczyłem w todo...
> Kolejna sprawa, to zamieszanie jakie wprowadza przejście do witryny A-GH > po kliknięciu nagłówka witryny - spodziewałem się przejśćdo początkowej > witryny Komisji Rekrutacyjnej.
i tak jest ;-), to co widać pod linkiem tytułu to ubiegłoroczna wersja, która ma wiele wad. Najważniejsza z nich to brak związków z baządanych stosowaną w rekrutacji i brak możliwości wskazania konkretnej strony.
> Nawigacja w postaci zakładek "Studia..." wygląda na główną - górna > nawigacja wygląda skromniej. Początkowo myślałem, że są tylko 4 podstrony.
nie jestem do końca przekonany, czy to źle... To w gruncie rzeczy chyba najważniejszy element, który wprowadza czytelnika w konkretne zasady dla konkretnego kierunku...
Z ubiegłorocznych statystyk właśnie tak wyglądał ruch na stronie, przy czym, jak widzisz, poprzednia strona nie preferowała tych zakładek
> > Orzeł nie łączy się z żadnym napisem, więc nie wiem, czego to logo > dotyczy (przepraszam jestem mgrinzPwr, więc logo A-GH nie jest mi > bliskie ;)).
Pusto tam było, więc dałem godło, ale zmienię to na jakiś teaser i/lub wyszukiwarkę
> "Wszystkie komunikaty", "Wszystkie odpowiedzi" - qua? Zdecydowanie > "Archiwum komunikatów", "Archiwum odpowiedzi" brzmi sensowiej.
touche :-)
> Same ikony kanałów nie mówią mi nic o tym jaki kanał mam subskrybować (i > jakiego typu).
Hmm, to mój pierwszy kanał, więc nie bardzo łapię, po co dawaćtyp kanału ??
> "Akademia Górniczo-Hutnicza jest otwarta na potrzeby osób > niepełnosprawnych" -> no to nad stroną jeszcze trzeba popracować... może > jeszcze znajdę chwilkę, żeby coś napisać w tym temacie - choćethanak > już najważniejsze braki pokazał.
a ja chętnie posłucham uwag
pozdrawiam serdecznie
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
ethanak - 30-12-2006 01:04
Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: [...] > a ja chętnie posłucham uwag
To tak na szybciutko - troszkę narzędzi przydatnych w życiu codziennym:
http://www.standards-schmandards.com/projects/fangs http://firefox.cita.uiuc.edu/ http://www.polip.com/colorfilter.tar.gz
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); /* Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie. To jest ewidentna bezczelność! S. Friedmann/J. Kofta */
Andrzej Jackowicz-Korczyński - 30-12-2006 01:04
Bardzo dziękuję za wszystkie dotychczasowe uwagi.
Podsumowując:
1) image replacement dla title 2) czytelność górnego menu 3) struktura nagłówków 4) unifikacja nawigacji 5) wyszukiwarka i teaser 6) unifikacja dwóch światów + kombinacje z szerokością kolumny tekstu 7) tytuły stron
Włączenie tabowania górnego menu to grubsza sprawa, (ethanak to sadysta ;-) ), ale spróbuję, może sie uda...
Oczywiście nie krępujcie się z dalszymi uwagami...
Wszystkim czytelnikom życzę udanego Nowego Roku, pełnego krótkichkodów i~ponadczasowych grafik.
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
ethanak - 31-12-2006 00:05
On 2006-12-30 00:15, Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: [...] > Włączenie tabowania górnego menu to grubsza sprawa, (ethanak to sadysta > ;-) ), ale spróbuję, może sie uda...
Wbrew pozorom to nie powinno być trudne.
Masz już działające w czystym CSS menu. Załóżmy teraz dwa scenariusze:
I. Użytkownik ma włączoną obsługę JS
Sprawa wydaje się być trywialna - w onfocus/onblur dla linków w submenu wrzucasz funkcję sterującą zmianą klasy widoczny/niewidoczny dla nadrzędnego <ul>
Najprawdopodobniej to wystarczy, chociaż możesz spotkać się z zarzutem że utrudniona jest nawigacja jednocześnie z klawiatury i myszy (akurat mam takiego kumpla który twierdzi że jak komputer ma coś podpięteto on tego używa). Jeśli chcesz się tego ustrzec, przerzucasz całą obsługę menu z CSS do JS i masz święty spokój.
II. Użytkownik ma wyłączoną obsługę JS
Zauważ, że w IE menu oparte na CSS nie będzie działać w ogólez uwagi na chorą obsługę :hover!
Możesz zrobić dwie rzeczy:
a) najprostsza: pierwszy poziom menu w przypadku jeśli nie jest linkiem a zawiera podmenu musi być linkiem do jakiejś strony pośredniej gdzie masz wybór tego co jest w submenu. Rozwiązanie dopuszczalne, ale niezbyt wygodne. Niestety, nie do zastosowania gdy pozycja na głównym poziomie jest linkiem.
b) lepsza: ustalasz w a:focus i a:active dla submenu takie wartości left/top, aby element submenu pokazał się pokazał się pod elementem głównego poziomu. Rozwiązanie wystarczające (masz już dostęp do wszystkich pozycji submenu), wadą jest brak możliwości oceny ile pozycji zawiera submenu. Jeśli chcesz, możesz dodać odpowiedni padding top/bottom dla pozycji submenu tak, aby wizualnie odpowiadał mniej więcej pozycji na której znalazłby się przy normalnym wyświetleniu. W ten sposób możesz przynajmniej ocenić ile pozycji ma submenu.
I w ten sposób załatwiliśmy problem "klawiaturszczyków", a jednocześnie zupełnym przypadkiem udostępniliśmy pełne menu użytkownikom IE z wyłączonym JS :)
Zauważ również że nic nie "zepsuliśmy" - użytkownicy niegraficznych przeglądarek nie zauważą w ogóle że coś się zmieniło, będą mieli swoją dwupoziomową listę po której mogą sobie nawigować tradycyjnymi metodami.
A przy okazji: trochę tam tego menu jest, powinieneś dodać skiplink, bo ani widzącemu użytkownikowi nie będzie się chciało przekłapywać przez całą nawigację, ani tym bardziej użytkownik JAWSa nie będzie musiał fafnasty raz wysłuchiwać całego menu i używać jakichś JAWSowych technik do jego pominięcia (zauważ, że Twoje menu nie jest pojedynczą listą czyli "skocz poza listę" nie wystarczy).
Mam nadzieję że coś pomogłem...
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); Jedyny produkt M$ który by nie ssał to byłby odkurzacz
=?ISO-8859-2?Q?Andrzej_Jackowicz-Korczy=F1ski?= - 06-01-2007 00:03
ethanak napisał(a): > On 2006-12-30 00:15, Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: > [...] >> Włączenie tabowania górnego menu to grubsza sprawa (...) > > Wbrew pozorom to nie powinno być trudne (...)
Łatwe dla mnie nie było, dla Konq(wiskatora) dalej to nie działa...w wolnej chwili postaram się nad tym popracować opierając się o to:
http://www.tjkdesign.com/articles/dropdown/
i o Twoje zimowe menu...
> Masz już działające w czystym CSS menu. Załóżmy teraz dwa scenariusze: > (...) > > II. Użytkownik ma wyłączoną obsługę JS > (...) > Możesz zrobić dwie rzeczy: > > (...) > b) lepsza: ustalasz w a:focus i a:active dla submenu takie wartości > left/top, aby element submenu pokazał się pokazał się pod elementem > głównego poziomu. Rozwiązanie wystarczające (masz już dostęp do > wszystkich pozycji submenu), wadą jest brak możliwości oceny ile pozycji > zawiera submenu. Jeśli chcesz, możesz dodać odpowiedni padding > top/bottom dla pozycji submenu tak, aby wizualnie odpowiadał mniej > więcej pozycji na której znalazłby się przy normalnym wyświetleniu. W > ten sposób możesz przynajmniej ocenić ile pozycji ma submenu.
Tak zrobiłem, ale nie łapię tego pomysłu z ,,odpowiednim'' padding. Elementy ul już jako aural są uszeregowane jeden pod drugim, więc zmieniam tylko pozycję linka
> I w ten sposób załatwiliśmy problem "klawiaturszczyków", a jednocześnie > zupełnym przypadkiem udostępniliśmy pełne menu użytkownikom IE z > wyłączonym JS :)
C'est magnifique
> > A przy okazji: trochę tam tego menu jest, powinieneś dodać skiplink, bo > ani widzącemu użytkownikowi nie będzie się chciało przekłapywać przez > całą nawigację, ani tym bardziej użytkownik JAWSa nie będzie musiał > fafnasty raz wysłuchiwać całego menu i używać jakichś JAWSowych technik > do jego pominięcia (zauważ, że Twoje menu nie jest pojedynczą listą > czyli "skocz poza listę" nie wystarczy).
było było, ale display: none :-(. Już to poprawiłem...
> Mam nadzieję że coś pomogłem...
Więcej niż myślisz..., dziękuję...
Czas ucieka... musiałem już uruchomić ten serwis, dzięki Waszym uwagom klika rzeczy tam poprawiłem (pewnie też coś spieprzyłem). Wyszukiwarka serwisu czeka na zindeksowanie przez robota,
Gdyby ktoś jeszcze coś znalazł, proszę się nie krępować,
http://www.ukr.agh.edu.pl
pozdrawiam w Nowym Roku...
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
ethanak - 07-01-2007 00:11
On 2007-01-06 01:00, Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: [...] >> Wbrew pozorom to nie powinno być trudne (...) > > Łatwe dla mnie nie było, dla Konq(wiskatora) dalej to nie działa... w > wolnej chwili postaram się nad tym popracować
A Konquer(r)or bardzo grzecznie informuje która linijka JS mu się nie podoba ;)
Natomiast jeśli chodzi o Konquerora bez JS i obsługiwanego z klawiatury... no cóż, podejście twórców Konqa do tego jak sięich przeglądarka ma zachowywać jest moim zdaniem lekko odmienne od innych, w związku z tym albo trzeba się zdrowo nagimnastykowac aby Konq raczył zareagować tak jak od niego oczekujemy - albo założyć, że ktośkto wyłącza JS w Konquerorze a jednocześnie wymaga obsługi wyłącznie z klawiatury po prostu się pomylił...
[...] > Tak zrobiłem, ale nie łapię tego pomysłu z ,,odpowiednim'' padding. > Elementy ul już jako aural są uszeregowane jeden pod drugim, więc > zmieniam tylko pozycję linka
Chodziło mi o coś w stylu (jeśli np. submenu ma 4 pozycje, wyświetlana druga)
+----------+ | | | Druga | | | | | +----------+
Co prawda nie widzę jakie są pierwsza, trzecia i czwarta ale już wiem ile ich jest. Ale tak jak jest teraz też jest fajnie.
[...] > Czas ucieka... musiałem już uruchomić ten serwis, dzięki Waszymuwagom > klika rzeczy tam poprawiłem (pewnie też coś spieprzyłem).
No, kolorki w menu - ja teraz już się muszę domyślać co tak jest napisane, poprzednio cokolwiek widziałem :( A i jakieś :focus i :active do linków by się przydał...
> Wyszukiwarka > serwisu czeka na zindeksowanie przez robota,
http://www.mnogosearch.org
Parę minut konfiguracji i nie czekasz na Googla. A przy okazji możesz indeksować tylko konkretne fragmenty stron (np. nie indeksować menu), przeindeksować serwis wtedy kiedy chcesz, zrobić własną stronę z wynikami i w ogóle cuda...
> > Gdyby ktoś jeszcze coś znalazł, proszę się nie krępować,
Literówkę w h1 poprawisz? ;)
> > pozdrawiam w Nowym Roku... >
Wzajemnie
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); Jedyny produkt M$ który by nie ssał to byłby odkurzacz
=?ISO-8859-2?Q?Andrzej_Jackowicz-Korczy=F1ski?= - 07-01-2007 00:53
ethanak napisał(a): > On 2007-01-06 01:00, Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: >> (...)dla Konq(wiskatora) dalej to nie działa... w >> wolnej chwili postaram się nad tym popracować > > A Konquer(r)or bardzo grzecznie informuje która linijka JS mu się nie > podoba ;)
ale właśnie przeze mnie odkryte działanie ctrl podoba mi się ...
> Chodziło mi o coś w stylu > > +----------+ > | | > | Druga | > | | > | | > +----------+
ładny pomysł ...
> (...) ja teraz już się muszę domyślać co tak jest > napisane, poprzednio cokolwiek widziałem :( A i jakieś :focus i :active > do linków by się przydał...
tak coś czułem, ten teaser bruździ trochę, na razie jest pomarańczowo
> http://www.mnogosearch.org > > Parę minut konfiguracji i (...)
spróbuję, na razie widzę, że wymagana jest kompilacja PHP, niestety na razie serwerowe PHP nie ma tego w kompilacji.
> Literówkę w h1 poprawisz? ;)
jasne, nie wiem skąd ona tam znowu, dziękuję za uwagi
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
ethanak - 08-01-2007 00:26
On 2007-01-07 01:48, Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: [...] > ale właśnie przeze mnie odkryte działanie ctrl podoba mi się ...
A mnie wkurza bo ctrl-alt-lewo/prawo to u mnie bardzo często używana kombinacja :(
[...] >> http://www.mnogosearch.org >> >> Parę minut konfiguracji i (...) > > spróbuję, na razie widzę, że wymagana jest kompilacja PHP, niestety na > razie serwerowe PHP nie ma tego w kompilacji.
Skąd te informacje? Ja mam mnogo na serwerze na którym w ogóle nie ma php... a skompilować toto można również z lokalnego usera. Jakby co to mogę pomóc bo w temacie dość mocno siedzę, w razie czego pisz na adres z sygnaturki.
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); Jedyny produkt M$ który by nie ssał to byłby odkurzacz
=?ISO-8859-2?Q?Andrzej_Jackowicz-Korczy=F1ski?= - 14-01-2007 00:02
ethanak napisał(a): > [...] >>> http://www.mnogosearch.org (...) >> spróbuję, na razie widzę, że wymagana jest kompilacja PHP, niestety na >> razie serwerowe PHP nie ma tego w kompilacji. > > Skąd te informacje? Ja mam mnogo na serwerze na którym w ogóle nie ma > php... a skompilować toto można również z lokalnego usera. > Jakby co to mogę pomóc bo w temacie dość mocno siedzę, w razie czego > pisz na adres z sygnaturki.
Stupor mam chyba, dumałem i dumałem i nic nie wymyśliłem... Z racji, że nie wiem na jaki adres pisać, publicznie proszę o pomocw ustawieniu powyższego -> oczywiście na priv.
Utknąłem na ostatnim kroku instalacji -> aliasy dla indexera. (skrypt cgi indexera mam już skompilowany).
Będę wdzięczny za pomoc...
-- \./_ Andrzej Jackowicz-Korczyński \ /| \ mail: ajk4send@wp.pl ___|___) http://home.agh.edu.pl/~ajk / |
ethanak - 14-01-2007 00:02
Andrzej Jackowicz-Korczyński wrote: [...] > Z racji, że nie wiem na jaki adres pisać, publicznie proszę o pomoc w > ustawieniu powyższego -> oczywiście na priv.
Poszło. A adres się automagicznie pokaże jak wpiszesz ten "window.atob" z sygnaturki w konsoli JS Firefoksa (jakby mój mail nie dotarł) :)
ethanak -- mailto=window.atob('ZXRoYW5ha0Bwb2xpcC5jb20='); /* Pisze człowiek ambitnie, a tu przychodzi prostak i wszystko rozumie. To jest ewidentna bezczelność! S. Friedmann/J. Kofta */
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pleffulla.pev.pl
|
Prosze o =?ISO-8859-2?Q?ocen=EA_najlepij_6_=3B=29?=
[msssql, transact-sql] prosze o zapytanie ktore odzwierciedlistrukturę bazy
[MySQL] Proszę o pomoc w utworzeniu zapytania do dwóch tabel.
Jak przyozdobic zdjecie w corelu rozyczkami ?- bardzo prosze o pomoc
Zmiaan katalogu i niedziala maillista - prosze o pomoc
bardzo prosze o pilną pomoc w doborze monitora
Prosze o pomoc dotyczy systemu komentarzy!
[MySQL] Proszę o wskazówki - książka kucharska
Prosze o pomoc w skonstruowaniu zapytania SQL
ŁATWY PROGRAM TO SKANOWANIA ! PROSZE O POMOC
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pltejsza.htw.pl
Cytat
Decede mihi sole - nie zasłaniaj mi słonca. Gdy kogoś kochasz, jesteś jak stworzyciel świata - na cokolwiek spojrzysz, nabiera to kształtu, wypełnia się barwą, światłem. Powietrze przytula się do ciebie, choćby był mróz, a ty masz w sobie tyle radości, że musisz ją rozdawać wokoło, bo się w tobie nie mieści Hoc fac - tak czyń. A tergo - od tyłu; z tyłu. I czarne włosy posiwieją. Safona |
|